Gaming 431m. n. m.

Nabízí se jako ideální základna pro zimní a letní sportování na pomezí Dolního Rakouska a Štýrska v lokalitách Horských masívů Ötscher a Hochkar. Městečko, díky své poloze rychle dostupné po hlavní silnici jak z obou sportovních lokalit, tak z druhé strany od dálnice A1 (sjezd Ybbs), nabízí veškeré nezbytné zázemí pro letní i zimní dovolenou. Nachází se zde jednak základní spektrum všech obchodů, pošta, banka, spořitelna, několik restaurací a dostatečné ubytovací kapacity. Vedle *** standardu hotelu Berghof s výbornou kuchyní, se zde nachází mimo další i český penzion Sun, ubytování studiového typu, a to přímo vedle hlavní silnice. Frau Wotawa a Kronsteiner vás ale také rády ubytují v soukromí… V létě zde funguje vyhřívané koupaliště s tobogánem, beach volejbalovým kurtem, a minigolfem, hned za plotem jsou antukové tenisové kurty. V zimně se plavčíci stěhují do krytého bazénu v prostorách školy, kde se nachází také sauna. Tenis si můžete zahrát v kryté hale na dvou kurtech s umělou trávou. Strojová běžecká stopa je při sněhu už 4 km za městem, v sedle mezi Lunz am See a Gamingem, u odbočky na Lackenhof.

 

Sportovní aktivity:

Zima

Sjezdové lyžování:

· Lackenhof, lokalita Ötscher – nachází se 17 km od Gamingu, autem dostupná během 20 minut. Popis v samostatné kapitole Lackenhof. Více: www.lackenhof.at  nebo www.oetscher.at

 

· Hochkar – 30 km směrem do vnitrozemí přes Lungau, Göstling a/Ybbs. Středisko je sice větší a charakterem „více vysokohorské“, ale také dražší (v ceně permanentky je i mýtné za výjezd do střediska po soukromé silnici) a hlavně je zde více lyžařů a z toho pramenící „komplikace“ , fronty, obtížné parkování, plné restaurace…… Více zde..

· Maiszinken, 2 km za Lunz am See (z hlavní silnice odbočit a držet směr k jezeru). Lokalita je optimální pro začínající lyžaře a rodiny s malými dětmi. Lokalita sice nabízí jen dvě dvoumístné kotvy a tři sjezdovky, černou (jen v horním úseku, dole modročervenou), červenou a modrou, ale vyloženě „venkovským“ charakterem je více než sympatická a odpovídají tomu i ceny.  Více zde..

Běžecké lyžování:

· Gaming: po B 25 dále směr Lunz am See, po výjezdu do sedla je možno nechat auto u hostince Grubberwirth na rozcestí. Strojová stopa se nachází na sousedních loukách, sestává ze dvou samostatných "smyček" po obou stranách státní silnice a její celková délka stopy je cca 4km. Poplatek za použití je dobrovolný u kasičky pověšené na stromě. Výborný způsob, kterak si po ránu nebo navečer zaběhat a být jen kousek od domova! Plánek naleznete zde.

· Lackenhof: plánek běžeckých stop v Lackenhofu je zde. Mějte, prosím, na paměti, že oficiálně i zde se vyžaduje poplatek za použití stoupy (2€/den, 8€/pobyt, 30€ za sezónu). Denní lístek zakoupíte na pokladnách, kde se prodávají i sjezdové tikety, pobytovou a celosezónní kartu zakoupíte v infocentru naporti hasičské zbrojnici.

· Lunz & Maiszinken: běžecká trať se nachází buď na zamrzlém jezeře dole v Lunz, záleží na počasí, nebo při dolní stanici vleku v Meiszinken, ale bohužel „nekonstantně“ a nelze na to spoléhat.

· Göstling a/Ybbs: běžecký areál, kde se panoramatická lyžařská trať Hochreith s umělým osvětlením nachází v nadmořské výšce 800 – 900 m. Na náhorní rovině mezi Hochkarem a Dürrensteinem je vždy dostatek sněhové pokrývky a také kvalitně připravené lyžařské stopy. Trasy jsou vedeny s rozdílnými stupni obtížnosti, a tak si přijdou na své všichni, od začátečníků až po profesionály. Krom to můžete podniknout pěší túru, nechat děti skotačit na velkém hřišti se sáňkařskou a vlnovou dráhou nebo se zastavit u stánků s občerstvením. Délka trati je 28 km. Na úpatí Hochkaru, v Lassingu přímo na místě, kde je vybíráno mýtné se v Göstlinger Alpenwelt nachází druhá běžecká trať. Více informací v němčině naleznete zde..

Tenisová hala & krytý bazén a sauna: v provozu denně, podrobnosti na: http://www.gaming.gv.at

Léto

MTB:

v okolí se nachází řada MTB tras všech obtížností, od jednoduchých, rodinných, přes fitness až po vyloženě hardcore. Jejich popis naleznete v kapitole MTB trasy.

Pěší turistika:

· Přímo z města je možno si „vyšlápnout“ křížovou cestu – Kalvarienbergweg, dostanete se na ni tak, že od hlavního vchodu do kláštera přejdete nejprve státní silnici B 25, za ní kamenný most přes potok a za posledním domem v pravo začíná lesní cesta. Ta končí po 1,5 km u kapličky, na kopci, o 200 m výš, než jste vyrazili. Zpět se dostanete buď stejnou cestou nebo o 300m dále na Mitterbergu se cesta rozdvojuje, vydejte se vlevo a po 2 km z kopce dojdete zpět na Kartausestrasse. (při napojení lesní cesty na komunikaci stojí za prohlédnutí vystavená obrovská vodovodní trubka s popisem historie výstavby vodovodu na začátku minulého století, který tudy vede.)

· Rozhledna na Kirchstein (520 m n.m.): za kostelem v centru města se dostaňte bočními uličkami až na úpatí kopce severovýchodním směrem. Zde začíná pěšina, která vás dovede po necelém kilometru na vyhlídkové místo s krásnými pohledy na město. Zpět se lze vrátit buď stejnou cestou nebo pokračovat po cestě dál (je okružní a po kilometru se se vrátí zase na start).

· Tormäuer, Trefflingfall: krásná pěší tůra mezi skálami k přírodnímu vodopádu! Z Gamingu je třeba se na start přepravit autem, přes Tormauerstraße. vyjedete do sedla Folzmoos, spustíte se na rozcestí u řeky Erlauf , zde zahnete doprava. Pojedete údolím kolem Erlaufu nabízející krásné pohledy na okolní skály a kamenité pláže kolem vody, které bývají v létě plné koupajících se turistů a taky na nich lidé s oblibou stavějí kamenné mohyly. Za restaurací Schindelhütte, kde je živelné parkoviště, protože se zde vyráží na jinou přírodní pamětihodnost – Östchertropfsteinhöhle – 1,5 km vzdálenou jeskyni, přejedete řeku přes most, u dalšího mostu již tok nebudete křížit, ale pojedete rovně. Parkoviště je po cca 100 m. Vstupné do parku je víceméně dobrovolné. Po dvoukilometrové tůře pěšinou kolem vody se dostanete na výtokovou část vodopádu Trefflingfall s nádhernými scenériemi. Cestou kolem něj se lze dostat na jeho horní část. Na 320m lze voda překonává 100 výškový rozdíl.

· V okolí lze vyrazit I po řadě turistických cest. Např. Ze sedla Filzmoos (580 m n.m.) vede krásná cesta na vrchol Reinstock (1300 m) a řadu dalších. Autem se lze samozřejmě přepravit do Lackenhofu a vyrazit třeba na Gröser, Kleiner nebo Schawrzer Ötscher…..

 · Lunz am See: kolem tohoto horského jezera je možno podniknout cca 6 km pěší tůru, bohužel se nedá pro zákaz objet na kole. Ze stejného důvodu mžono také podniknout pěší tůru i na výše položená plesa Mittersee a Obersee na úpatí třetí z dolnorakouských velikánů: Scheiblingsteinu (vedle Velkého Ötscheru a Hochkaru).

Rafting & vodní turistika:

jednak silnici po B 25, cca 50 km směrem do vnitrozemí, se nachází řeka Salza, výtaný cíl řady raftařů a kanoistů, při vhodném stavu vody je sjízdná i řeka Erlauf takříkajíc "za humny".

 

Pamětihodnosti:

K vidění je zde farní kostel. Jde o pozdně gotickou stavbu z roku 1510. Na barokní varhany zde hrál i Mozart. V místní části Kiemberg má svoje hlavní stanoviště úzkokolejka Oetscherland-Express. Tato původně dřevařská trať, s nejvyšším stoupáním v Rakousku, ožívá v letních měsících  a jezdí přes sedlo Pfaffenschlag do Lunz am See.

Kulturním a historickým centrem Gamingu je kartuziánský klášter. Vysvěcen byl v roce 1342 a sekularizován v roce 1782. Dnes slouží jako hotel, restaurace a je místem konání četných koncertů, kulturních akcí, seminářů s nejrůznější tématikou a každoročních vánočních a velikonočních trhů. K vidění je zde především vlastní kostel, prelátský sál, knihovna s barokními freskami od Wenzela Lorenze Reinera, klášterní zahrada a korutanské muzeum.