San Giovani

 

II. den: Riva – Arco (Varagno) – San Giovani al Monte – Calvola – Lago di Teno – Teno – Riva (37,7 km / 1245 m)

Z Rivy se vyrážíme směr Arco, ale držíme se stále mírně doleva, jakoby k úpatí masívu tak, abychom dojeli do s Arcem těsně sousedící osady Varagno (cca 3,5 km po rovině a státní silnici). Budeme-li se držet stále do kopce, logicky najedeme na jedinou možnou asfaltovou silnici vedoucí až na tři rovinky po cca 300m do 10,5 km vzdálené osady na kopci S. Giovani (1050 m). Během této cesty nastoupáme právě uctivých 1050 m. (cca v polovině osady vlevo je restaurace vlevo od silnice, nedá se minout, výborně zde vaří a člověk si zde vychutná svoje vlastní vítězství s řadou dalších bikerů sedících kolem J). Pokračujeme dál po asfaltu až nad osadu (ještě 1,3 km), kde na „komplikovaném“ rozcestí zatáčíme na šotolinku vlevo mezi „chaty“ směrem na Gorghi, S. Pietro, Prati di Gom. Na následujícím rozdvojení cesty levou cestou vzhůru, směr Rif. S. Pietro. Následuje „vaflovitý“ úsek s krásnými výhledy na vysokohorské masívy vlevo včetně ledovce (samozřejmě za hezkého počasí). Po průjezdu osadou Gorghi za poslední budovou odbočíme vpravo, stále směr Rif. S. Pietro, to už jedeme z kopce, po lesní cestě, která se záhy mění na krásný trialový sjezdík, ale dobře jetelný, cesta se záhy zase mění na normální, šotolina přechází místy v beton, celkem pojedeme z kopce od odbočky 3 km a naklesáme 275 výškových metrů. Po zbytek trasy se budeme držet „hlavní cesty“. Následuje cca necelý kilometr stoupání s převýšením 40 m. Další, 1,7 km dlouhý úsek je vlnitý, klasické vafle, po něm najedeme na asfalt, po kterém si můžeme vychutnat 3 km sjezdík s 10% klesáním (opatrně, cestou projíždíme osadu Calvola). V následující vesnici Canale vyjedeme z křižovatky na vlastní Lago di Teno doprava a po 60m hned zase sjedeme na boční klidnou komunikaci, která nám na prvních 500 metrech nadělí poslední 10% stoupání této trasy, dojezd 700 m až na Teno už je rovnatý. Lago di Teno je krásné svojí tyrkysovou barvou, bohužel se kolem něj z pochopitelných důvodů nedá bikovat (při pohledu na parkoviště plné autobusů s německými důchodci je to pochopitelné, ti taky zasloužený špacírgang 100 m z kopce k jezeru a zpět kompenzují obratem v místních dvou restauracích). Do Rivy sjedeme zpět už po státní silnici, je to 10 km stále z kopce, naklesáme 520 m a obzvláště z pasáže nad Rivou jsou nádherné pohledy na město a jezero.

Résumé:

Celková délka:                  37,7 km

Nastoupané metry:           1245 m

Celkový čas:                      cca 4 hod. v našem podání i s hodinovou zastávkou v San Giovani a další hodinou u jezera Teno

GPS trasy ve formátech gpx, tcx nebo gdb naleznete zde..

Jelikož je výše popsaná trasa vhodná buď na poslední den před odjezdem nebo jako trasa vhodná pro odpočinkový den, vyjedeme-li ráno mezi 8 – 9 hodinou, jsme zpět v Rivě kolem jedné hodiny odpoledne. Stojí za úvahu, zda pokud máme chuť, nenastavit trasu ještě o výjezd do Pregasiny 680m ( 6,5 km, cca 50 minut), případně až na Porta dei Larici 908m (9,5 km), pro doplnění Riva del Garda je v 80m nad mořem.

Trasa je identická se začátkem Tremalzo classic MTB trail, po výjezdu z města po silnici směrem na Limone po 375 m od přístaviště v Rivě se nachází první silniční tunel, kde je nutno opustit silnici a vyjet ještě před tunelem na cyklostezku nad silnicí (nelze minout! Pozor: výjezd a sjezd z cyklostezky jsou jednosměrky vždy do požadovaného směru). Pak už jen šlapeme asi nejlegendárnější cestou na Gardě (tou zcela prapůvodní, než byla vytvořena stávající cesta s četnými tunely na Limone). Střídají se zde úseky původního celkem širokého asfaltu s úzkými sigle tracky, které zbyly po zasypání cesty kamením ze skály, do které je zaryta. Od srázu nad jezerem jezdce často dělí jen nízká zídka, prostě zážitek! Atraktivní na této cestě není jen ona sama, ale opět nádherné přírodní scenérie, které pozorujeme při pohledu na jezero a protilehlý masív. Po 5 km jízdy do kopce najedeme zpět na asfaltovou silnici do Pregasiny (napojení je nad tunelem) a ačkoli cedule Welcome to Pregasina je za zatáčkou, do vlastní vesničky musíme ještě 1,5 km šlapat do kopce. Tam je možno posedět v jedné z kaváren plných jiných bikerů. Pokud je chuť jet dále, projedeme Pregasinou za sledování směrovek Tremalzo, asfaltka se změní v šotolinku a šotolinka v nejprudších úsecích v betonku (aby se po ní dalo vůbec vyjet, stoupání je místy pěkných 17%. Na Porta dei Larici, kde se nachází drobná přírodní terasa opět s nádherným výhledem na Lago a okolí směrem na jih, putování zakončíme a stejnou cestou se vrátíme zpět do Gardy.